VYŠETŘOVATEL

Bývalý vyšetřovatel při Haagském tribunálu se vrací na Balkán, kde byly před téměř třiceti lety páchány válečné zločiny. Má spravedlnost nastolená zvnějšku smysl?

Vladimír Dzuro je český vyšetřovatel, který pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Shromažďoval důkazy proti válečným zločincům a pachatelům etnických čistek. Jeho dva největší případy byly masakr na Ovčaře spojený s postavou starosty chorvatského města Vukovar Slavka Dokmanoviće a etnické čistky páchané válečným baronem Željko Ražnatovićem Arkanem. Spolu s vyšetřovatelem Vladimírem Dzuro se vydáváme na metaforickou i reálnou cestu po místech vyšetřování v bývalé Jugoslávii a setkáváme se s přeživšími těchto kauz. Jak dnes vypadá krajina Balkánu, v níž před dvaceti pěti lety probíhal bratrovražedný konflikt? Co se stalo s lidmi, kteří na těchto místech dodnes žijí, a jejich pamětí? Měla a má spravedlnost vnesená zvnějšku význam a smysl?

Vznik filmu byl inspirován bestsellerem Vladimíra Dzuro Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost (Grada Publishing, 2017) vydaným v USA pod názvem The Investigator - Demons of the Balkan War (Potomac Books, 2019). 

scénář: Viktor Portel / režie: Viktor Portel / kamera: Šimon Dvořáček / zvuk, hudba: Dominik Dolejší / střih: Vladimir Gojun / producentka: Hana Blaha Šilarová / koproducenti: Martina Šantavá, Česká televize, Oliver Sertić, Restart

Česká republika, Chorvatsko | 2022 | 73 min, 52 min | DCP, MP4


kontakt pro distribuci: Hana Blaha Šilarová / +420 602 792 856 / hana@framefilms.cz