VYŠETŘOVATEL

Bývalý vyšetřovatel při Haagském tribunálu se vrací na Balkán, kde byly před téměř třiceti lety páchány válečné zločiny. Je možné nastolit spravedlnost zvnějšku?

Český vyšetřovatel Vladimír Dzuro v roce 1997 dopadl prvního válečného zločince konfliktu v bývalé Jugoslávii, postavil ho před Mezinárodní trestní tribunál a po nejistém přešlapování světového společenství tak uvedl celé "soukolí spravedlnosti" do pohybu. Vyšetřováním válečných zločinů strávil deset let svého života, během kterých systematicky odhaloval nejtemnější momenty války. Takové příběhy uvíznou hluboko v paměti a teď se za nimi Vladimír Dzuro po dvaceti pěti letech vrací. Přijíždí na nejdůležitější místa svého vyšetřování v Chorvatsku, Srbsku a Bosně a Hercegovině. Spolu s ním nasloucháme fragmentům dávných příběhů a potkáváme klíčové osoby a svědky z jeho případů. On odjel a oni zůstali. A v jejich hlasech nezní jen bolestná vzpomínka na traumata války, ale i rozčarování. Všichni jako by čekali od mezinárodního zásahu víc. Jak se dá žít s dávnými démony? Měla a má spravedlnost vnesená zvnějšku význam a smysl?

Vznik filmu byl inspirován bestsellerem Vladimíra Dzuro Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost (Grada Publishing, 2017) vydaným v USA pod názvem The Investigator - Demons of the Balkan War (Potomac Books, 2019). 

scénář: Viktor Portel / režie: Viktor Portel / kamera: Šimon Dvořáček / zvuk, hudba: Dominik Dolejší / střih: Vladimir Gojun / producentka: Hana Blaha Šilarová / koproducenti: Martina Šantavá, Česká televize, Oliver Sertić, Restart, Croatian Radiotelevision, Al Jazeera Balkans / ve spolupráci s: Post Bellum

Česká republika, Chorvatsko | 2022 | 73 min, 52 min | DCP, MP4kontakt pro distribuci: Julie Kárová / +420 777 054 206 / juliekarova@gmail.com

PR a kontakt pro novináře: Zuzana Kopáčová / +420 607 985 380 / zuzana.kopacova.vysetrovatel@gmail.com